Rowerem do Szklarskiej Poręby

Turystyka rowerowa staje się coraz bardziej popularna. Trudno się dziwić. W Polsce przybywa tras rowerowych. Coraz łatwiej zaplanować sobie aktywny urlop. Wyprawa rowerowa nie oznacza już jazdy wzdłuż ruchliwej drogi. Szklarska Poręba trasy rowerowe przygotowała z dala od zgiełku ulic. Dlaczego warto odwiedzić Szklarską Porębę rowerem?

Szklarska Poręba może pochwalić się dziewiętnastoma oznakowanymi ścieżkami rowerowymi. Łączna długość tras rowerowych wynosi 450 kilometrów. Szklarska Poręba trasy rowerowe poprowadziła w większości leśnymi ścieżkami. Znaleźć tu można także drogi kamieniste. Niektóre trasy wiodą przez góry. To oznacza, że na wyprawę w ten region Polski należy przygotować rower górski. Ten typ roweru najlepiej sprawdza się w przypadku wypraw w górskich czy leśnych warunkach. Amortyzatory, przerzutki czy hamulce są doskonale przygotowane nagłych zmian na trasie.

Szklarska Poręba rowerem

Większość tras w Szklarskiej przebiega drogami leśnymi, szutrowymi, kamienistymi w bezpośrednim sąsiedztwie Karkonoskiego Parku Narodowego. Podczas dłuższej wycieczki można skorzystać z tak zwanej kwatery dla roweru, czyli miejsc noclegowych, w których bezpiecznie przechowasz rower. Krótką, bo liczącą jedynie trzynaście kilometrów jest trasa zwana Mała Szklarska Pętla. Rozpoczyna się w centrum miasta i prowadzi do Kościoła p.w. Bożego Ciała. Po drodze można zwiedzić Muzeum w Szklarskiej Porębie, dom Wlastimila Hofmana. Ci, którzy nie tylko lubią jeździć na rowerze, ale również zwiedzać i podziwiać ciekawe miejsca, powinni wybrać Trasę Artystyczną. To trasa, która rozpoczyna się przy Centrum Informacji Turystycznej i prowadzi obok zabytkowego cmentarza, Muzeum Szklarskiej Poręby. Po drodze warto zatrzymać się przy Grobie Karkonosza oraz przy Złotym Widoku.

Trasa Kogeneracji liczy 58 kilometrów i prowadzi po Górach Izerskich i czeskich Karkonoszach. Mimo, że trasa jest długa, to nie powinni mieć z nią problemy początkujący rowerzyści. Po czeskiej stronie zwiedzić można okolice Harrachova i Wodospad Mumlavy.. Trasa zaczyna się w centrum miasta. Dla amatorów trudniejszych wyzwań przeznaczona jest trasa U podnóża Wysokiego Grzbietu – Samolot. Liczy 35 kilometrów, ale wymaga dobrego przygotowania kondycyjnego, a także odpowiednio przygotowanego sprzętu. Trasa biegnie malowniczymi dolinami rzeki Kamiennej i Izery.

To tylko niektóre szlaki rowerowe w Szklarskiej Porębie. Wybór ciekawej trasy zależy od naszej kondycji i sprzętu, którym dysponujemy. Na początek warto wybrać trasy proste, aby przyzwyczaić się do ścieżek rowerowych, a następnie spróbować swoich sił na dłuższych i bardziej wymagających trasach.