Rowerem na Podlasie

Miłośnicy aktywnego wypoczynku szukają miejsc z dala od zgiełku dużych miast. Chcą w bezpieczny i spokojny sposób jeździć na rowerze i zwiedzać ciekawe miejsca. Szlaki rowerowe Podlasie umożliwiają im połączenie tych dwóch warunków. Dobrze rozbudowana infrastruktura rowerowa daje możliwość zorganizowania ciekawych wycieczek.

Podlasie daje możliwość spędzenia aktywnego urlopu w otoczeniu niezwykłej przyrody. Dodatkowo to również w którym styka się wiele kultur i religii. Można zwiedzać wsie i magnackie miasta, z piękną historią w tle. Szlaki rowerowe Podlasie prowadzą przez trzy parki narodowe – Wigierski, Biebrzański i Narwiański.

Ciekawe miejsca na wycieczkę rowerową

Jednym z najbardziej znanych szlaków rowerowych na Podlasiu jest Podlaski Szlak Bociani. Wycieczka nim zajmuje około tygodnia. Do przejechania jest 365 kilometrów. To właśnie w tym miejscu znaleźć można największe skupisko bocianów w Polsce. Szlak Bociani biegnie przez bardzo atrakcyjne przyrodniczo miejsca. Droga prowadzi głównie lasami, w których spotkać można siedliska unikatowych zwierząt. Można podziwiać niezwykłe jeziora i cieszyć otaczającą ciszą i dużą odległością od zgiełku miasta. Dodatkowo w kolejnych miejscowościach Bocianiego Szlaku można podziwiać mieszankę różnych kultur i wierzeń. Co objawia się w niezwykłych zabytkach architektonicznych czy dialekcie napotkanych ludzi.Wyprawa kończy się na terenie Białowieskiego Parku Narodowego.

Ciekawym szlakiem rowerowym Podlasia jest szlak prowadzący wokół jeziora Wigry. Trasa rozpoczyna się w okolicach Wigier. Trasa bogata jest w unikatowe przyrodnicze zjawiska. Szlak prowadzi wzdłuż jeziora, a z punktów widokowych można zobaczyć panoramę polodowcowych pofałdowań. W miejscowości Stary Folwark możemy odwiedzić Muzeum Wigier, a w samych Wigrach zwiedzić najbardziej malowniczy klasztor w Polsce. Trasa liczy około 45 minut i jest odpowiednia dla średnio zaawansowanych rowerzystów. Warto także przejechać trasą prowadzącą przez Puszczę Augustowską, wzdłuż rzeki Czarna Hańcza.

Przygotowując się do wyjazdu rowerowego na Podlasie, należy zadbać o przygotowanie kondycyjne. Choć trasy nie są bardzo wymagające, jednak ich długość wymaga odpowiedniej kondycji. Przed wyjazdem warto również udać się do serwisu z rowerem, aby jednoślad nie zepsuł nam się w środku wycieczki. Nie zapomnijmy także o spakowaniu zestawu naprawczego, w tym zapasowych dętek, by uniknąć nieprzewidzianych kłopotów. Idealna na wyprawy na Podlasie będą rowery górskie z rodzaju MTB, by sprostały trudom trasy.