Rozciąganie po rowerze

Jeśli utrzymujemy nasze ciało zbyt długo w jednej pozycji przyczyniamy się do skracania i zbijania mięśni, co w rezultacie skutkuje utratą ich elastyczności. Jest to szczególnie niebezpieczne, z racji tego, że napięte jednostki mięśniowo-ścięgnowe są bardzo podatne na urazy. Każdy, kto uprawia regularnie sport powinien pamiętać o systematycznym rozciąganiu, które ma ogromny wpływ na cały organizm.

 

Rozciąganie, rozciąga i uelastycznienia mięśnie i właśnie dlatego doskonale sprawdza się po zakończonym treningu. Jest to również pewna forma relaksu, a także idealny sposób na odzyskanie utraconych sił. Ćwiczenia rozciągające pozytywnie wpływają również na układ nerwowy, zmniejszając przez to podatność napinania mięśni w wyniku stresu. Ćwiczenia rozciągające najlepiej jest wykonywać zaraz po zakończonym wysiłku, kiedy mięśnie są jeszcze rozgrzane. Idealne rozciąganie po rowerze powinno trwać od 10 do 15 minut. Natomiast każde z ćwiczeń powinno polegać na kilkunastosekundowej, izometrycznej pracy mięśnia, a następnie powolnym rozluźnianiu go i rozciąganiu przez kolejne kilkadziesiąt sekund.

 

Każdą, przyjmowaną pozycję podczas wykonywania ćwiczeń należy utrzymać przez około 20 sekund, ponieważ właśnie tyle czasu potrzebuje mięsień na rozluźnienie i odzyskanie gibkości. Bardzo istotne jest również powtarzanie ćwiczeń – należy je wykonywać przynajmniej trzy razy. Warto wiedzieć, że aby ćwiczenia zapewniły w pełni oczekiwane efekty, każdy nasz ruch powinien być wykonywany dokładnie, spokojnie, a przede wszystkim bez pośpiechu i w pełnym skupieniu. Podczas rozciągania należy również pamiętać o oddechu – powinien być w pełni spokojny. Wdech wykonujemy zawsze nosem, a wydech ustami, nie wstrzymując oddechu. Warto pamiętać, że stres wywołuje niepotrzebne napięcie mięśni, przez co ćwiczenia mogą być nieprzyjemne. Dlatego zawsze należy zniwelować stres przed ćwiczeniami.

 

Ćwiczenia rozciągające należy dobierać indywidualnie i odpowiednio do wykonywanej aktywności fizycznej. Ważne jest rozciąganie: mięśni ud, zginacza biodra, mięśni podudzia, tricepsa, mięśni dolnej części pleców, ud oraz pośladków, mięśni łydek, mięśni boków oraz dłoni. Warto zawsze pamiętać, żeby każde rozciąganie po treningu było właściwie wykonywane, ponieważ właśnie tylko wtedy może przynieść w pełni oczekiwane korzyści i rezultaty. Nieprawidłowe, zbyt gwałtowne, a także zbyt chaotyczne wykonywanie ćwiczeń rozciągających, zwłaszcza przy nierozgrzanych mięśniach, może być przyczyną wielu poważnych urazów.