Magiczne Roztocze – jak zorganizować wycieczkę rowerową?

Roztocze to magiczne miejsce, pełne naturalnych okazów przyrody. To idealne miejsce na rowerowe wyprawy dla całej rodziny. Wpisując w wyszukiwarkę hasło: Roztocze rowerem przewodnik, znajdziemy wiele tras o różnym stopniu zaawansowania. Każdy miłośnik wycieczek jednośladem znajdzie coś dla siebie.

Przemierzając Roztocze rowerem, przemierzymy Roztoczański Park Narodowy, z licznymi przyrodniczymi pomnikami przyrody. Rowerem z powodzeniem można eksplorować można przyrodnicze i kulturowe ciekawostki okolicy. Na szlaku ciekawe są nie tylko zabytki, ale przede wszystkim ciekawe przyrodnicze okazy. Zobaczyć można między innymi leśną ścieżkę usianą krzakami malin, a także doświadczyć głuszy puszczy.

Roztocze rowerem – przewodnik

Jednym z najciekawszych i najsłynniejszych miejsc, które warto odwiedzić rowerem na Roztoczu jest Szczebrzeszyn. Ta miejscowość jest znana z wiersza Jana Brzechwy. Do Szczebrzeszyna warto jechać drogą przez Las Cetnar, w którym dane nam będzie przejechanie przez liczne wąwozy i pagórki, które dostarczą rozrywki. Wokół Szczebrzeszyna rozciąga się kraina fasoli. Jest ona tu uprawiana w dużych ilościach. Równo posadzone pędy fasoli tworzą niesamowity i zapierający dech w piersi widok. W Szczebrzeszynie napotkać można dwa pomniki chrząszcza, dobrze znanego z wiersza Brzechwy. Ta ścieżka jest polecana zwłaszcza rodzinom z dziećmi.

Interesujące może być pokonanie Centralnego Szlaku Rowerowego Roztocza. Trasa licząca dwieście kilometrów prowadzi od Kraśnika do Rawy Ruskiej. Charakteryzuje się on różnorodnością krajobrazu. Wyprawę warto podzielić na trzy etapy. Pierwszy, najdłuższy etap, wiodący z Kraśnika do Zwierzyńca to wyprawa głównie drogami asfaltowymi. Niedaleko Zwierzyńca znajduje się Biała Góra z wieżą widokową. Pozwala ona na obserwację całego Środkowego Roztocza. Drugi etap, prowadzący do Hrebenne, liczy 86 kilometrów. Prowadzi drogami utwardzonymi. W okresie letnim w Zwierzyńcu można skorzystać z kursu szynobusem, który posiada miejsca dla rowerów. Trzeci etap wiedzie z Rawy Ruskiej do Lwowa i liczy 80 kilemtrów. Tu jednak nie ma oznakowań i potrzebny będzie GPS.

Na Roztoczu znajduje się szlak rowerowy Green Velo. Pozwala on na zwiedzenie tego niezwykłego zakątka Polski jednośladem. Zaplanowanie trasy nie jest trudne. Każdy miłośnik jazdy na rowerze znajdzie dla siebie odpowiedni szlak. Wiele jest tu szlaków rowerowych, które można przemierzyć wspólnie z dzieckiem. Warto wybrać się na urlop na Roztocze, by cieszyć się bliskością przyrody i podziwiać zwierzęta w ich naturalnym środowisku.