Rower a bieganie kondycja

W dzisiejszych czasach, każdy stara utrzymać się kondycję na jak najwyższym poziomie. Miłośnicy biegania, twierdzą, że to właśnie ono wpływa bardzo korzystnie na poprawę naszej kondycji, natomiast osoby, które chętniej jeżdżą na rowerze uważają, że to właśnie jednoślady wywierają na nią znacznie większy wpływ. Wszystko zależy bowiem od nasilenia pobudzania danych partii mięśni.

 

Wiele osób porównuje rower a bieganie kondycja, jednak każda dyscyplina sportu angażuje nasz organizm do wysiłku. Jazda na rowerze i bieganie pobudza te same partie mięśni jednak w zupełnie innym stopniu. Podczas uprawiania tych sportów największy wysiłek podejmują jednak mięśnie nóg: ud i łydek. Natomiast podczas biegania górne partie: ręce, barki i klatka piersiowa – to właśnie one są zmuszone do większego wysiłku, nie to co w przypadku jazdy na rowerze. Natomiast jazda jednośladem w większym stopniu pobudza mięśnie pośladków niż bieganie, dlatego podczas jazdy jesteśmy w stanie wyrzeźbić sobie zgrabną i wymarzoną sylwetkę. Istnieje również wiele korzyści, które wynikają z biegania i jazdy na rowerze, mianowicie: obydwie dyscypliny wymagają wysiłku fizycznego, dlatego pobudzają krążenie oraz układ oddechowy, dzięki czemu nasz organizm jest o wiele bardziej dotleniony.

 

Sport i wysiłek wydziela również endorfinę, czyli tak zwany hormon szczęścia, dzięki czemu poprawia się nasz nastrój, a zarazem cera i cała sylwetka ciała. Uprawianie regularnych treningów pozwala również na zgubienie uporczywych i zbędnych kilogramów. Natomiast, jeśli pogoda jest sprzyjająca i zdecydujemy się na uprawianie wysiłku fizycznego na świeżym powietrzu korzystnie wpłyniemy na cały układ odpornościowy, a dodatkowo zniwelujemy uporczywy stres. Bieganie, wymaga dużego wysiłku, dlatego pozwala na większe spalenie kalorii niż sama jazda na rowerze. Natomiast jazda jednośladem umożliwia nie tylko wysmuklenie sylwetki, ale również poprawia wyczucie równowagi. Rower, jest zdecydowanie zdrowszy dla stawów, dlatego bez obaw mogą go uprawiać osoby otyłe.

 

Natomiast biegać nie powinny osoby, które zmagają się z dużą nadwagą, otyłością, chorobą niedokrwienną serca, wadami zastawkowymi, nie leczonym nadciśnieniem i cukrzycą, posiadające powiększony mięsień sercowy czy też osoby starsze oraz po przebytym zawale. Natomiast jazdy na rowerze nie powinny podejmować się osoby cierpiące między innymi na poważne choroby układu krążenia, zwyrodnienia stawów czy kręgosłupa oraz kobiety w ciąży.