Rower plan treningowy dla początkujących

Rower jest bardzo wyjątkowym środkiem transportu. Pozwala nie tylko na sprawne poruszanie się po mieście i szybkie dotarcie do określonych miejsc, ale również pozytywnie wpływa na naszą aktywność fizyczną. Jest świetnym produktem, który potrafi poprawić naszą aktywność fizyczną.

 

Dodatkowo, nie obciąża stawów w takim stopniu jak bieganie. Rower plan treningowy dla początkujących? Jak naprawdę powinien wyglądać odpowiedni trening? Od czego zacząć? I co powinniśmy wiedzieć, aby bezpiecznie i w pełni efektywnie zacząć pracę nad swoją aktywnością fizyczną? W dalszej części artykułu przedstawię wszystkie odpowiedzi na nurtujące pytania. Do odpowiedniego treningu rowerowego będziemy potrzebować pulsometru, który umożliwi nam na regularne sprawdzanie wszystkich parametrów.

 

Nasza praca, na samym początku powinna polegać na zbudowaniu wydolności tlenowej całego organizmu. Powinniśmy pamiętać, że w czasie treningu nie powinniśmy w żadnym jego momencie mieć zadyszki, a także w każdej chwili powinniśmy móc normalnie rozmawiać, bez nerwowego łapania powietrza czy przerywania w trakcie wypowiedzi. Trening tlenowy nie jest zbyt dużym obciążeniem dla naszych mięśni, a tym bardziej dla układu nerwowego, także przy średnim poziomie trenowania możemy odbywać nawet 3-4 treningi w tygodniu. Powinny one trwać najlepiej do 30 minut. Jeśli trening tlenowy nie stwarza nam zbyt poważnych trudności, możemy wzmocnić go i urozmaicić w trening interwałowy.

 

Celem interwałów jest przystosowanie naszego ciała do wysiłków beztlenowych, czyli takich jak mocne podjazdy czy sprinty. Warto wiedzieć, że jest to bardzo wymagająca forma treningu. Gdy poznamy lepiej swój własny organizm możemy stworzyć swój własny, indywidualny plan treningowy na rower. Możemy postawić sobie pewien cel, na przykład udział w kilku zawodach i zajęcie miejsca na podium. Możemy również ustalić kilka planów pośrednich, które mogą dotyczyć na przykład regularnego trenowania. Warto również wiedzieć, że trening kolarski jest bardzo pracochłonny oraz wymaga od nas poświęcenia dużej ilości czasu. Warto również żeby był wykonywany systematycznie i w pełnym zaangażowaniu.

 

Ważna jest również cierpliwość, ponieważ nie jesteśmy w stanie zbudować wymarzonej sylwetki natychmiast – wszystkie efekty przychodzą z czasem. Nie należy również przeciążać organizmu, ale nie powinniśmy również omijać treningów z założeniem, że zrobimy to później. Jeśli chcemy zadbać tylko o poprawę kondycji, wtedy wystarczy nam sam plan tlenowy treningu.