Rowerem przez Małopolskę

Odkryj Małopolskę na rowerze

Jazda na rowerze przez regiony Małopolski może być doskonałym sposobem na poznanie atrakcji przyrodniczych i kulturowych. Teren jest w większości płaski, więc jazda na rowerze jest tu odpowiednia dla osób w każdym wieku i o różnych umiejętnościach.

Wyzwaniem może być znalezienie szlaków rowerowych, które przebiegają przez wsie i miasteczka bez zbaczania z głównej trasy. Na szczęście w regionie podejmowanych jest wiele inicjatyw zachęcających do jazdy rowerem po głównych drogach, oferując trasy, które są całkowicie bezpieczne, nawet dla osób, które nigdy wcześniej nie jeździły na rowerze.

Polskie słowo Małopolska tłumaczy się dosłownie jako “Małopolska”.

To topograficzne określenie można prześledzić na przykładzie różnych państw historycznych. Odnosi się ona jednak do nieco większego, mniej zaludnionego obszaru niż historyczna Małopolska, której tereny obejmowały obszary będące dziś częścią takich państw jak Ukraina i Słowacja.

Małopolska rozciąga się od miasta Częstochowa nad rzeką Wisłą na północy do Sandomierza nad rzeką San na południu oraz od Lublina na granicy z dawnym województwem małopolskim na wschodzie do Krakowa nad Wisłą na zachodzie.

Region ten może poszczycić się kilkoma wspaniałymi miejscami dla osób chcących wybrać się na wycieczkę rowerową, niezależnie od tego, czy masz wolne 2 godziny czy dwa tygodnie.

Jaworzyna Śląska – Kraków – Jaworzyna Śląska

Odkryj Małopolskę na rowerze- naprawdę warto!

Najpopularniejszą trasą w regionie wśród rowerzystów o różnym stopniu zaawansowania jest przejazd na trasie Kraków – Jaworzyna Śląska. Pierwsza część trasy to spokojna droga biegnąca przez Góry Sowie, później mijamy wsie i małe miasteczka z ciekawymi zabytkami.

Trasę tę można pokonać w obu kierunkach, ale nie da się na nią wjechać bez roweru!

Szlak Solny – najsłynniejsza trasa rowerowa w Polsce, przecinająca szerokość Małopolski i prowadząca z Krakowa do Tarnowa, z objazdem przez Bochnię i Wieliczkę. Trasa jest łatwa w obsłudze i jeszcze łatwiejsza w użytkowaniu. Rozpoczyna się u stóp Wawelu w Krakowie, prowadzi przez Kazimierz Dolny, Bochnię, Nowy Sącz, Tarnów i kończy się w Zakopanem. Cała trasa liczy 704 km, ale można ją skrócić do 565 km, wybierając objazdy z Krakowa do Nowego Sącza i Zakopanego (najkrótsza wersja liczy 423 km). Szlak Solny został nagrodzony Złotym Medalem przez Międzynarodową Główną Komisję Rozwoju Turystyki w 2010 roku.

2 powody, dla których warto odkrywać Małopolskę na rowerze:

  1. Duża część trasy rowerowej biegnie wzdłuż brzegów Kopalni Soli w Wieliczce – jednej z najstarszych kopalni soli w Europie.
  2. Trasa rowerowa prowadzi obok licznych zabytków uznanych za Narodowe Dziedzictwo Kultury – m.in. krakowskiego Rynku Głównego i Bazyliki Mariackiej; Ojcowskiego Parku Narodowego – pierwszego parku narodowego w Polsce; Pustkowa Wielickiego, wsi znanej z drewnianego kościółka; Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau – byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego z czasów II wojny światowej, w którym zginęło ponad milion osób.