Jak kupić odpowiedni rower?

Chcesz kupić rower? Wydawać by się mogło, że to nic trudnego – przeglądasz blogi rowerowe, idziesz do sklepu i kupujesz. Jednak dobór odpowiedniego roweru nie jest taki łatwy. Musisz przede wszystkim wiedzieć, do czego i jak często będziesz wykorzystywać rower.

Rower szosowy, górski, trekkingowy – który wybrać?

Przeglądając blogi rowerowe natrafić możemy na opisy różnych rowerów. Rower szosowy, górski czy trekkingowy różnią się nie tylko wyglądem, ale również przeznaczeniem. Jeśli zamierzamy jeździć dużo po płaskim terenie, chcemy dojeżdżać do pracy, a w weekendy udać się na krótką przejażdżkę, idealnym rozwiązaniem będzie trekking. W przypadku, gdy myślimy o jeżdżeniu wyczynowym, wówczas najlepszym wyborem będzie rower szosowy. Rower górki to najlepszy wybór dla osób, które będą dużo jeździły w trudnych warunkach. Ten model nadaje się także do dojazdów do pracy.

Jak wybrać idealny rower?

Dobierając rower musimy określić nie tylko nasze potrzeby, ale także zwrócić uwagę na wielkość ramy, szerokość kierownicy czy materiał, z którego zostało wykonane siodełko. Rower powinien być odpowiednio wysoki, aby pozycja siedząca nie była zbyt niska. Może to skutkować bólem pleców czy karku. Dlatego warto przymierzyć się do roweru w sklepie rowerowym. Rama i siodełko powinny być odpowiednio dobrane, aby na jednośladzie siedzieć wyprostowanym lub lekko pochylonym.

Warto zwrócić uwagę na pedały. Nie powinny być zbyt wąskie, gdyż mogą utrudniać utrzymanie równowagi i przyczyniać się do bólu stóp. Warto też przyjrzeć się uchwytom na kierownicy. Najlepiej jeśli byłyby one ergonomiczne. Zapobiegniemy w ten sposób mrowieniu dłoni.

Pamiętaj o odpowiednim wyposażeniu

Kiedy wybierzemy już model roweru, który najbardziej odpowiada naszym potrzebom, pamiętajmy by dobrać do niego odpowiednie wyposażenie. Jeśli będziemy dojeżdżać do pracy rowerem, warto pomyśleć o torbach, które pozwolą na przewiezienie, na przykład, laptopa. Panie do roweru mogą zakupić koszyk. Nie można również zapomnieć o odpowiednim oświetleniu. Jasnej lampce z przodu i czerwonej lampce z tyłu. Jazda rowerem powinna być także bezpieczna, dlatego ważny jest zakup odpowiednio dobranego kasku. Ochroni on naszą głowę w przypadku nieszczęśliwego wypadku.

Jazda na rowerze ma wiele korzyści dla naszego zdrowia. Poprawia kondycję, pracę serca czy wydolność. Dlatego należy pamiętać o odpowiednim doborze jednośladu. Gdyż źle dobrany rower może popsuć najlepszą wycieczkę rowerową.