Rowerem przez Kraków

Kraków na rowerze

Kraków to miasto liczące blisko 700 000 mieszkańców i duże miasto studenckie. Był stolicą Polski od 1038 do 1596 roku, następnie był królewską stolicą Polski i kulturalną stolicą kraju.

W 2014 roku Kraków został Europejską Stolicą Kultury. Z tego powodu, teraz jest wiele osób, które odwiedzają Kraków każdego dnia, ale większość z nich nie wie, jak poruszać się po mieście rowerem.

Jestem mieszkańcem tego miasta i chcę podzielić się kilkoma informacjami o tym, jak poruszać się rowerem w Krakowie.

Kraków na rowerze jest naprawdę znakomity!

Najlepszym sposobem na poruszanie się rowerem po Krakowie jest korzystanie ze ścieżek rowerowych, które można znaleźć na każdej ulicy.

Zazwyczaj mają one niebieskie lub zielone tło i wyglądają jak rower na białym tle. Inne nazywane są “drogami pielgrzyma” i zazwyczaj mają czerwone tło. Niektóre ścieżki są zrobione specjalnie dla rowerzystów i pieszych, niektóre są zrobione tylko dla samochodów, więc upewnij się, że wybierzesz właściwą ścieżkę, aby poruszać się bezpiecznie, ponieważ niektóre ulice w moim mieście są bardzo ruchliwe. Jeśli zdecydujesz się na ulicę dla samochodów, może to być niebezpieczne, ponieważ możesz zostać łatwo potrącony od tyłu przez inny rower lub samochód, który porusza się szybciej niż Ty.

Tadeusz Kościuszko jest uważany za ojca amerykańskiej kultury rowerowej.

Walczył on w rewolucji amerykańskiej przeciwko Brytyjczykom, a następnie w 1784 roku przeniósł się do Krakowa, aby wykładać w tamtejszej akademii wojskowej.

Był wielkim zwolennikiem przemieszczania się na rowerze. W wolnym czasie projektował własne rowery, a następnie zlecał ich budowę rzemieślnikom. Był też wczesnym orędownikiem udostępnienia rowerów wszystkim, a nie tylko bogatym.

Miasto jest trudne do zdobycia na piechotę, dlatego polecamy korzystanie z rowerów. Jest to prosty, szybki i niedrogi sposób poruszania się po mieście. Rower można wypożyczyć już za 5 zł lub, jeśli wolicie, kupić w pobliskim sklepie. Nie ma ograniczeń wiekowych co do wypożyczania rowerów, ale nie zaleca się tego robić bez rodzica lub osoby dorosłej.

Wycieczki rowerowe to świetna okazja, aby zobaczyć najciekawsze miejsca miasta i okolic:

Wisłę, Ojcowski Park Narodowy, Kopalnię Soli w Wieliczce czy Jurę Polską. Główną zaletą podróżowania rowerem jest to, że można zatrzymać się w dowolnym miejscu i podziwiać widoki, robić zdjęcia lub po prostu orzeźwić się kawą.

Rowery są również przydatne w przypadku złych warunków drogowych. W zimie, podczas śnieżnych okresów, drogi mogą być zablokowane, więc posiadanie własnego transportu może być przydatne do poruszania się po Krakowie lub odwiedzenia innych miejsc poza granicami miasta. Z pewnością spodoba Ci się podróżowanie rowerem, ponieważ jest mniej turystów na rowerach i będziesz mógł robić zdjęcia z różnych perspektyw.

Jeśli chcesz zwiedzić Kraków na własną rękę, polecamy zacząć od Rynku Głównego.