Jak poprawić kondycję na rowerze

Jazda na rowerze nie zawsze musi oznaczać ogromne zmęczenie i męczarnie. Jeśli jednak tak się dzieje oznacza, to, że nasza kondycja wymaga poprawy. Jak poprawić kondycję na rowerze? Jeżdżąc na rowerze przede wszystkim należy zacząć od przygotowania sprzętu.

 

Odpowiednio dobrany rower stanowi ogromne znaczenie dla komfortu i efektywności jazdy i treningu. Warto również zwrócić uwagę na wysokość siodełka, właściwe ciśnienie w oponach, funkcjonowanie hamulców, przerzutek czy też sprawność łańcucha. Natomiast jeśli nasz rower nie był używany przez dłuższy czas najlepiej oddać go do serwisu, a także sprawdzić obowiązkowe wyposażenie roweru.

 

W celu osiągania jak najlepszych i najbardziej zadowalających efektów w jeździe na rowerze należy zwrócić uwagę na kilka podstawowych aspektów, mianowicie: szczególnie warto wykonywać ćwiczenia interwałowe, ponieważ zmienne tempo jazdy na rowerze pozwala na docelowo większe możliwości w przyszłych treningach; warto dbać również o rozwój całego ciała – mianowicie nie tylko mięśnie nóg pracują podczas jazdy na rowerze; warto również pracować nad wydolnością organizmu, ponieważ większa wydolność płuc gwarantuje znacznie szybszą jazdę; warto również zacząć od treningu rowerowego dla osób początkujących i dopiero stopniowo zwiększać poziom i intensywność treningów; znacznie dłuższe i te bardziej wymagające treningi pozwalają na poprawę wydolności całej jazdy; warto wybierać się na jazdę rowerem regularnie, ponieważ przerwy szkodzą i wybijają nas z rytmu treningowego; do jazdy na rowerze warto dodawać również inne aktywności aerobowe; warto również pamiętać o regeneracji – warto zrobić sobie czasami małą przerwę, aby mięśnie mogły odpocząć i się zregenerować; warto również planować treningi i słuchać swojego ciała w czasie wykonywania aktywności fizycznej.

 

Warto również mieć świadomość jeśli chodzi o prawidłowe pedałowanie na rowerze. Odpowiednie ruchy z pewnością korzystnie wpłyną na poprawę naszej kondycji. Każdy ruch organizowany jest przez wcześniej nabytą pamięć mięśniową i wzorce ruchowe. Aby pedałować w pełni prawidłowo konieczne jest wcześniejsze nauczenie się współpracy mięśni zaangażowanych w trakcie tego ruchu. Dlatego wszystko zależy od skurczów i rozkurczów mięśni. Istnieje również wiele ćwiczeń opracowanych specjalnie dla kolarzy, pomagających w opanowaniu właściwego ruchu pedałowania na rowerze. Dzięki prawidłowym ruchom pedałowania sam ruch zyskuje na płynności, a wydajność i kondycja kolarza znacznie wzrasta.