Jazda rowerem a prostata

Kolarstwo jest jednym z najpopularniejszych sportów na świecie i miliony ludzi traktują je jako hobby lub sposób na utrzymanie dobrej kondycji. Jazda na rowerze to doskonały sposób na utrzymanie kondycji, ale zanim wsiądziesz na rower, powinieneś wiedzieć o kilku ważnych rzeczach związanych z twoim zdrowiem.

Często zadajemy sobie pytanie, czy jazda na rowerze może zaszkodzić naszej prostacie? Prosta odpowiedź brzmi, że zależy to od wielu czynników.

Wielu mężczyzn słyszało, że jazda na rowerze może być szkodliwa dla ich zdrowia, a konkretnie dla ich prostaty. Plotka ta rozpoczęła się od pomysłu, że jazda na rowerze może powodować impotencję u mężczyzn. Z czasem przekształciło się to w przekonanie, że ekstremalne ilości jazdy na rowerze mogą powodować uszkodzenia męskich narządów płciowych i prowadzić do problemów, takich jak rak prostaty. Nie ma jednak żadnych ważnych dowodów naukowych na poparcie tych twierdzeń. Jazda rowerem a prostata według lekarzy nie jest większym powodem do zmartwień.

Badania opublikowane przez Uniwersytet Kalifornijski w Los Angeles (UCLA) nie wykazały żadnego związku między rakiem prostaty a nadmierną jazdą na rowerze. Naukowcy stwierdzili, że “nie zaobserwowano statystycznie istotnego związku między liczbą godzin jazdy na rowerze w ciągu całego życia a ryzykiem zachorowania na raka prostaty.” Ponadto, badanie przeprowadzone przez naukowców z Harvard Medical School wykazało, że jazda na rowerze nie zwiększa prawdopodobieństwa rozwoju szeregu schorzeń.

Rak prostaty

Objawy obejmują trudności w oddawaniu moczu i ból podczas oddawania moczu. Podczas gdy przypadki o niskim stopniu zaawansowania nie zagrażają życiu i mogą być skutecznie leczone za pomocą leków lub operacji, przypadki o wysokim stopniu zaawansowania są bardziej poważne. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek oznak lub objawów raka gruczołu krokowego należy zgłosić się do lekarza w celu oceny, ponieważ wczesne wykrycie zwiększa szanse na skuteczne leczenie.

Rak gruczołu krokowego jest drugim co do częstości występowania nowotworem u mężczyzn i szóstą główną przyczyną zgonów mężczyzn na świecie. Jest to również jeden z nowotworów, które można najłatwiej wyleczyć – w 90% przypadków jest zwalczany w pięć lat.

Zagrożenie

Jazda na rowerze wiąże się z pewnymi zagrożeniami dla mężczyzn cierpiących na BPH. Używanie siodełek rowerowych bez wyściółki lub jazda na rowerze, który nie jest dopasowany do rozmiaru lub typu ciała to czynniki, które narażają Cię na ryzyko bólu prostaty lub urazu podczas jazdy na rowerze. Jazda na rowerze naraża również mężczyzn na ryzyko powstania zakrzepów krwi w nogach (zakrzepica żył głębokich) lub płucach (zatorowość płucna).