Gdzie na rower w świętokrzyskim?

Chcesz spędzić nietypowo weekend? Wybierz się na wycieczkę rowerową. Trasy rowerowe świętokrzyskie są przygotowane zarówno dla początkujących rowerzystów, jak i tych bardziej wymagających. Jakimi trasami najlepiej przejechać?

Turystyka rowerowa z roku na rok zyskuje entuzjastów. Powodów takiego stanu rzeczy jest kilka. Z jednej strony jazda na rowerze to duże korzyści zdrowotne dla naszego organizmu. Z drugiej rozwijająca się sieć dróg rowerowych sprzyja zwiedzaniu miejsc, do których trudno dojechać samochodem. Trasy rowerowe świętokrzyskie wiodą przez malownicze łąki i lasy, a także sady owocowe. Pozwalają odpocząć od zgiełku miasta i nacieszyć się pięknymi widokami przyrody.

Najpopularniejsze trasy województwa świętokrzyskiego

Jedną z najpopularniejszych tras w Świętokrzyskim jest trasa rowerowa prowadząca przez Góry Świętokrzyskie. Jednodniowa wycieczka przez Wyżynę Kielecką pozwala na rekreacyjną jazdę z nutką ekstremalnych zjazdów w stylu downhill. Trasa liczy 86 kilometrów i prowadzi przez leśne dukty, a także drogi asfaltowe. Wycieczka rozpoczyna się i kończy w Nowej Słupi. Biegnie między innymi przez Świętą Katarzynę, Cedzynię, Wolę Korcową, Brzezinki, Klonów, Bodzentyn.

W Świętokrzyskim znajdują się także trasy dla miłośników ekstremalnej jazdy na rowerze, zapewnią ją pasma Posłowickie i Pasmo Dymińskie, a także Góra Telegraf. Pełne kamieni i wystających korzeni drzew trasy dostarczą rozrywki miłośnikom kolarstwa górskiego i offroad.

Dużo tras rowerowych znaleźć można w Sandomierzu. Najbardziej malowniczą jest pętla zwana Sandomierskimi Krajobrazami. Wiedzie ona przez sady owocowe, dlatego najbardziej atrakcyjna wizualnie jest wiosną. Na trasie ruch samochodowy jest niewielki, dlatego trasa idealnie nadaje się na rodzinne wycieczki rowerowe. Na trasie znajduje się rezerwat Góry Pieprzowe.

Wiele tras rowerowych w Świętokrzyskim biegnie przez las i łąki. Dlatego też należy odpowiednio spakować plecak – woda i suchy prowiant okazać się mogą niezbędne. Zanim wyruszymy na szlak warto przejrzeć dokładną trasę. Bo choć w większości trasy nie są wymagające, jednak odpowiednie rozplanowanie odpoczynku pozwoli na efektywną jazdę. Szykując się na wyprawę, warto pomyśleć o zestawie z podstawowymi narzędziami naprawczymi, na przykład łatką na dętkę. Warto mieć przy sobie pompkę, którą może być pomocna, gdy w lesie złapiemy gumę. Nie wolno zapominać o kasku rowerowym, który zabezpieczy głowę przed obrażeniami w przypadku nieszczęśliwego wypadku. Warto również mieć ze sobą kurtkę przeciwdeszczową, gdyby pogoda nagle uległa zmianie.