Jak obliczyć wartość wskaźnika BMI?

Osoby obracające się wśród tematyki ze zdrowym trybem życia na pewno słyszało o BMI. Dzięki wskaźnikowi masy ciała możemy oszacować, czy nasza waga mieści się w granicach normy. Otyłość aktualnie jest jedną z chorób cywilizacyjnych, dlatego warto w małym stopniu kontrolować swoją wagę. Z tego wpisu dowiesz się, czym jest wskaźnik BMI, jakie są normy oraz jak obliczyć wskaźnik BMI.

Co oznacza skrót BMI?

Skrót BMI pochodzi z języka angielskiego (Body Mass Index), czyli wskaźnik masy ciała. Wskaźnik jest wynikiem porównania wzrostu z masą ciała. Wartość wskaźnika BMI jest pomocne przy rozróżnieniu niedowagi, prawidłowej masy ciała, jak i nadwagi z uwzględnieniem nadwagi pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia. Jest także nieocenionym wskaźnikiem przy ocenie ryzyka chorób związanych z nadwagą, takich jak miażdżyca. Naukowcy dostrzegli pewną zależność, że waga rośnie proporcjonalnie do wzrostu człowieka podniesionego do kwadratu. BMI znane jest także jako współczynnik Quateleta.

Jak obliczyć BMI?

W Internecie można znaleźć wiele gotowych kalkulatorów BMI, ale także w formie aplikacji na system Android i iOS. Jeśli chcemy obliczyć ten wskaźnik samemu. Obliczanie prawidłowej wagi nie jest trudne. Wystarczy masę działa podzielić przez wzrost, który podnosimy do kwadratu. Wraz z wiekiem zmieniają się normy i trzeba to uwzględnić. U dorosłego człowieka nadwaga zaczyna się wtedy, gdy wskaźnik BMI przekroczy 30. Najgroźniejszy poziom otyłości trzeciego stopnia zaczyna się od wartości większej bądź równej 40. Powinniśmy się także martwić, kiedy nasze BMI jest zbyt niskie. BMI poniżej 16.0 oznacza wychudzenie, powodować to może dalsze komplikacje ze zdrowiem.

Obliczenie wskaźnika BMI nie sprawia żadnych problemów, zwłaszcza przy tylu narzędziach dostępnych w Internecie. Mamy też wgląd to tablic norm, które możemy kontrolować. Dla własnego zdrowia powinniśmy odwiedzać lekarza, kiedy niepokoi nas nagły przyrost wagi, ponieważ może on być związany z chorobą. Zalecany jest zdrowy tryb życia i zbilansowana dieta.