Jak bezpiecznie poruszać się na rowerze?
Dojeżdżanie do pracy rowerem, zwłaszcza w większych miastach, stało się modne. Trudno się dziwić. Z jednej strony do pracy dojeżdżamy bez korków, dbając o środowisko i jakość powietrza. Z drugiej strony dbamy o nasz organizm, zapewniając mu odpowiednią dawkę ruchu. Rozpoczęcie dnia od aktywności fizycznej pozwala na dostarczenie odpowiedniej dawki endorfin, a co za tym idzie motywacja do pracy rośnie. Jak bezpiecznie poruszać się rowerem po Krakowie, by podczas dojazdu do pracy nie ulec wypadkowi?
Decydując się na dojazd do pracy rowerem, musimy zastanowić się nad tym, jak będzie wyglądał nasz strój. Jeśli do pracy mamy w miarę blisko i nie mamy określonego dress codu, wówczas możemy jechać na rowerze w normalnym stroju. Jeśli do pracy mamy dość daleko, wówczas należy pomyśleć o sportowych ubraniach i przebieraniu się w pracy. Długie sukienki czy płaszcze nie będą wygodne podczas jazdy. Dodatkowo mogą wkręcić się w koła.Obcisłe spodnie również nie zapewniają należytej wygody.
Jak poruszać się rowerem po Krakowie bezpiecznie?
Przepisy o ruchu drogowym jasno określają jak powinniśmy poruszać się rowerem. Jeśli wzdłuż drogi wytyczony został pas dla rowerów lub ścieżka rowerowa, wówczas rowerzysta zobowiązany jest z nich korzystać. Jeśli jedziemy chodnikiem, wówczas musimy pamiętać o tym, że jesteśmy na nim gościem i pierwszeństwo mają piesi, a my musimy poruszać się ze szczególną ostrożnością.
Kluczem do bezpiecznego poruszania się rowerem jest sygnalizowanie swoich zamiarów. Jeśli chcemy skręcić, musimy wystawić rękę, by poinformować kierowców o naszym zamiarze. Nagłe zjechanie do środka jezdni i skręt, może spowodować kolizję. A rowerzystę nie chronią poduszki powietrzne. Poruszając się rowerem musimy myśleć nie tylko za siebie, ale również za innych uczestników ruchu drogowego. Musimy uważać podczas jazdy chodnikiem czy ulicą. Podczas wyprzedzania innych rowerzystów czy pieszych należy zachować szczególną ostrożność.
Jeśli złapie nas ulewny deszcz, albo złapiemy gumę, wówczas możemy zdecydować się na przewiezienie roweru środkiem komunikacji miejskiej. Nalezy jednak pamiętać, że nie we wszystkich miejscach zrobimy to za darmo. Wsiadając z rowerem do autobusu należy pamiętać, by zająć odpowiednio do tego celu przygotowane miejsce. Jeśli w autobusie pojawi się osoba niepełnosprawna lub osoba z wózkiem z dzieckiem,wówczas powinniśmy opuścić pojazd. Nie należy również wsiadać do autobusu, kiedy panuje w nim tłok i trudno się w nim poruszać.
Jazda na rowerze do pracy może być przyjemnością, pamiętajmy jednak o kilku zasadach, a zwłaszcza o życzliwości na drodze dla innych uczestników ruchu.